We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. En savoir plus. Plus d'info et modification des paramètres Accepter
Ligue 1
Ven 13 Oct
Olympique Lyonnais
3-2
Monaco
Sam 14 Oct
Dijon FCO
1-2
PSG
Saint Etienne
3-1
Metz
Toulouse
1-0
Amiens SC
Lille
2-2
Troyes
Guingamp
2-0
Rennes
Caen
0-2
Angers SCO
Dim 15 Oct
Girondins Bordeaux
1-1
Nantes
Montpellier
2-0
Nice
Strasbourg
3-3
Olympique
Equipe / Points
1 PSG PSG 25
2 Monaco MON 19
3 Saint Etienne ASS 17
4 Olympique Marseille MAR 17
5 Nantes NAN 17
6 Olympique Lyonnais LYO 16
7 Girondins Bordeaux GIR 16
8 Caen CAE 15
9 Guingamp GUI 13
10 Angers SCO ANG 12
 
11 Montpellier MPL 12
12 Troyes TRO 12
13 Toulouse TFC 11
14 Nice NIC 10
15 Rennes REN 6
16 Lille LIL 6
17 Amiens SC AMI 6
18 Strasbourg STR 6
19 Dijon FCO DIJ 6
20 Metz MET 3
Ligue 2
Ven 13 Oct
Bourg-Péronnas
0-6
Lens
Sochaux
1-0
Paris FC
Quevilly
0-1
Ajaccio
Nîmes
4-1
Orléans
Valenciennes
2-0
Tours
Gazélec Ajaccio
2-1
Nancy
Chateauroux
3-1
Stade de Reims
Stade Brestois
1-1
Auxerre
Sam 14 Oct
Clermont
3-0
Le Havre
Lun 16 Oct
Lorient
0-0
Niort
Equipe / Points
1 Stade de Reims REI 24
2 Ajaccio AJA 23
3 Stade Brestois BRE 21
4 Clermont CLE 20
5 Paris FC PFC 20
6 Nîmes NÎM 19
7 Lorient LOR 19
8 Le Havre LHA 19
9 Valenciennes VAL 17
10 Orléans ORL 15
 
11 Niort NIO 15
12 Chateauroux CHA 15
13 Gazélec Ajaccio GAZ 15
14 Auxerre AUX 14
15 Sochaux FCS 14
16 Nancy ASN 13
17 Bourg-Péronnas BOU 12
18 Lens LEN 9
19 Quevilly QUE 5
20 Tours TOU 2
National
Ven 13 Oct
Béziers
1-3
Cholet
Chambly
2-2
Pau FC
Les Herbiers
0-0
Red Star
Concarneau
1-1
Creteil
Sannois Gratien
0-2
Dunkerque
Lyon-Duchère
20:00
Bastia
Rodez
2-2
Boulogne
Grenoble
3-1
Avranches
Sam 14 Oct
Stade Lavallois
1-1
Consolat Marseille
Equipe / Points
1 Rodez ROD 19
2 Grenoble GRE 18
3 Cholet CHO 17
4 Stade Lavallois STL 17
5 Béziers BEZ 16
6 Red Star RED 16
7 Lyon-Duchère LYO 15
8 Dunkerque DUN 14
9 Sannois Gratien SAN 13
 
10 Les Herbiers LES 12
11 Creteil LUS 10
12 Consolat Marseille CON 9
13 Pau FC PAU 8
14 Concarneau CON 8
15 Boulogne USB 7
16 Chambly CHA 7
17 Avranches AVR 4
18 Bastia BAS 0
Groupe 1
Sam 14 Oct
Tarbes
2-1
Mont-Marsan
Grasse
3-0
Marignane Gignac
Ol. Marseille II
1-1
Monaco II
Nice II
0-2
Paulhan/Pézenas
Stade Bordelais
0-2
Colomiers
Sporting Toulon
1-0
Sète
FC Martigues
3-1
Bergerac
Fréjus
1-1
Hyères
Equipe / Points
1 Marignane Gignac MGG 19
2 Bergerac BER 16
3 Sporting Toulon Var SPO 16
4 Hyères HYE 13
5 Monaco II MON 12
6 FC Martigues FCM 12
7 Colomiers COL 12
8 Grasse GRA 11
 
9 Fréjus St-Raphaël FRE 11
10 Stade Bordelais STA 9
11 Ol. Marseille II MAR 9
12 Sète SÈT 8
13 Nice II NIC 8
14 Tarbes TAR 7
15 Paulhan/Pézenas PAU 7
16 Mont-Marsan MON 3
Groupe 2
Sam 14 Oct
Olympique Lyon II
2-3
Andrézieux
Villefranche
3-2
PSG II
Annecy
3-1
Épinal
Belfort
4-0
Le Puy
Raon-l'Etape
0-1
Montceau
Saint-Priest
1-2
Saint-Louis Neuweg
Schiltigheim
3-0
Monts Or Azergues
Yzeure
3-2
Jura Sud
Equipe / Points
1 Andrézieux AND 21
2 Olympique Lyon II OLY 18
3 Annecy ANN 16
4 Épinal SPI 14
5 Saint-Louis Neuweg SAI 14
6 Belfort BEL 12
7 Schiltigheim SCH 12
8 Villefranche VIL 12
 
9 Jura Sud JUR 10
10 Montceau MON 10
11 Le Puy LPV 10
12 Saint-Priest SAI 9
13 Yzeure YZE 9
14 PSG II PSG 7
15 Monts Or Azergues MOA 5
16 Raon-l'Etape RAO 4
Groupe 3
Sam 14 Oct
US Fleury-Merogis
3-1
Amiens AC
Arras
6-2
Lille II
Bastia-Borgo
4-2
Poissy
Iris Club Croix
0-3
Reims II
Drancy
1-0
Sedan
Maur Lusitanos
0-1
Lens II
V.Châtillon
2-2
St Geneviève
Beauvais Oise
4-0
Furiani Agliani
Equipe / Points
1 US Fleury-Merogis FLE 22
2 Drancy DRA 16
3 Arras ARR 15
4 Bastia-Borgo FBB 13
5 Amiens AC AAC 13
6 V.Châtillon VCH 12
7 Sedan SED 11
8 Maur Lusitanos SML 10
 
9 Reims II REI 9
10 Lens II LEN 9
11 Beauvais Oise ASB 8
12 St Geneviève STG 8
13 Lille II LIL 7
14 Furiani Agliani FUR 7
15 Iris Club de Croix IRI 5
16 Poissy POI 4
Groupe 4
Sam 14 Oct
Trelissac
3-0
Fontenay
Granville
1-1
Le Mans
Mantes
18:00
Lorient II
Romorantin
1-0
Boulogne-Billancou
Saint-Malo
0-0
Vitré
St-Pryvé
2-1
Stade Rennes II
Stade Briochin
2-2
Chartres
Limoges
3-1
Le Havre II
Equipe / Points
1 Le Mans LMU 22
2 Romorantin ROM 19
3 Saint-Malo SAI 16
4 Lorient II LOR 14
5 Chartres CHA 13
6 Stade Briochin STA 11
7 Vitré VIT 10
8 Limoges LIM 10
 
9 Le Havre II LEH 10
10 Boulogne-Billancourt BOU 9
11 Granville GRA 8
12 St-Pryvé St-Hilaire STP 8
13 Mantes MAN 6
14 Trelissac TRE 6
15 Stade Rennes II STA 5
16 Fontenay FON 3
Groupe 1
Sam 14 Oct
Ytrac
3-1
Thiers
Volvic
1-1
Limonest
Vaulx
1-0
Chambéry
Bourgoin-Jallieu
2-0
Aurillac Arpajon
Clermont II
3-1
Bourg Bresse
Montluçon
1-2
Chamalières
Dim 15 Oct
Saint-Étienne II
5-0
Ain Sud
Equipe / Points
1 Bourgoin-Jallieu BOU 16
2 Saint-Étienne II SAE 14
3 Clermont II CLE 14
4 Vaulx VAU 10
5 Aurillac Arpajon AUR 10
6 Chamalières CHA 10
7 Chambéry CHA 8
 
8 Volvic VOL 8
9 Bourg en Bresse II BEB 7
10 Thiers THI 6
11 Ytrac YTR 5
12 Limonest LIM 3
13 Montluçon MON 3
14 Ain Sud AIN 3
Groupe 2
Sam 14 Oct
Dijon II
1-0
Avallon CO
Auxerre II
0-2
Besancon FC
FC Gueugnon
2-2
Selongey
Louhans Cuiseaux
1-1
Saint Vit
Besancon RC
0-2
Sochaux II
Jura Dolois
1-0
Quetigny
Dim 15 Oct
Saint-Apollinaire
2-1
Clémenceau
Equipe / Points
1 Dijon II DIJ 21
2 Sochaux II SOC 15
3 Pontarlier PON 15
4 Besancon RC BRC 11
5 Besancon FC BFC 11
6 Auxerre II AUX 10
7 CS Louhans Cuiseaux CSL 10
8 Jura Dolois JUR 9
 
9 Saint-Apollinaire APO 7
10 Saint Vit SVU 7
11 FC Gueugnon FCG 6
12 Avallon CO AVA 5
13 Quetigny QUE 2
14 Selongey SEL 2
15 Clémenceau Besançon CLE 1
Groupe 3
Sam 14 Oct
Saint-Colomban
0-0
Ergué-Gaberic
Guingamp II
4-0
Pontivy
Brest II
5-2
Lannion
Tour d'Auvergne
1-1
Vilaine Atlantique
Dinan-Léhon
0-3
Plabennec
Vannes
4-0
Montagnarde
Dim 15 Oct
Guichen
1-0
Concarneau II
Equipe / Points
1 Plabennec PLA 18
2 Vannes VAN 16
3 Brest II BRE 15
4 Lannion LAN 10
5 Guichen GUI 10
6 Guingamp II GUI 9
7 Saint-Colomban Locminé LOC 8
 
8 Vilaine Atlantique VIL 8
9 Concarneau II CON 6
10 Montagnarde MON 6
11 Dinan-Léhon DIN 5
12 La Tour d'Auvergne LAT 4
13 Ergué-Gaberic ERG 4
14 Pontivy PON 1
Ligue des Champions Groupe 5 »
Mar 17 Oct
20:45
Spartak Moskva
20:45
Sevilla
Mar 17 Oct
20:45
Maribor
20:45
Liverpool
Ligue des Champions Groupe 6 »
Mar 17 Oct
20:45
Man. City
20:45
Napoli
Mar 17 Oct
20:45
Feyenoord
20:45
Shakhtar Donetsk
Ligue des Champions Groupe 7 »
Mar 17 Oct
20:45
Monaco
20:45
Beşiktaş
Mar 17 Oct
20:45
RB Leipzig
20:45
Porto
Ligue des Champions Groupe 8 »
Mar 17 Oct
20:45
Real Madrid
20:45
Tottenham Hotspur
Mar 17 Oct
20:45
APOEL
20:45
B. Dortmund
Serie A »
Mar 17 Oct
00:00 terminé
Santos FC
2 - 2
Vitória INFO
Primera Division »
Mar 17 Oct
02:05 terminé
Arsenal Sarandí
0 - 1
San Martín San Juan INFO
Mar 17 Oct
00:05 terminé
Olimpo
0 - 2
CA Huracán INFO
Primera B »
Mar 17 Oct
02:45 terminé
Once Caldas
0 - 1
At. Nacional INFO
Uefa Youth League »
Mar 17 Oct
18:00 terminé
Legia Warszawa Su.
0 - 0
Breidablik sub19 INFO
Mar 17 Oct
19:00 En cours 79'
Ajax Sub19
1 - 0
Hammarby Sub 19
Mar 17 Oct
18:00 terminé
Salzburg Sub-19
4 - 0
Girondins Bordeaux Sub 19 INFO
Mar 17 Oct
17:30 terminé
Shakhtyor
3 - 0
FK Liepāja Sub 19 INFO
Mar 17 Oct
14:30 terminé
Shkëndija Sub 19
1 - 1
Nitra Sub 19 INFO
Uefa Youth League Groupe 5 »
Mar 17 Oct
13:00 terminé
Spartak Moskva Su.
1 - 1
Sevilla Sub-19 INFO
Mar 17 Oct
13:00 terminé
Maribor U19
1 - 4
Liverpool U19 INFO
Uefa Youth League Groupe 6 »
Mar 17 Oct
16:00 terminé
Man. City U19
3 - 1
Naples U19 INFO Vidéos
Mar 17 Oct
15:00 terminé
Feyenoord Sub 19
4 - 0
Shakhtar Donetsk U19 INFO
Uefa Youth League Groupe 7 »
Mar 17 Oct
16:00 terminé
Monaco Sub 19
3 - 0
Beşiktaş Sub-19 INFO
Mar 17 Oct
15:00 terminé
RB Leipzig Sub 19
0 - 2
Porto U19 INFO
Uefa Youth League Groupe 8 »
Mar 17 Oct
18:00 terminé
Real Madrid U19
1 - 1
Tottenham Sub 19 INFO Vidéos
Mar 17 Oct
15:00 terminé
APOEL U19
0 - 2
Borussia Dortmund Sub-19 INFO
Amicaux »
Mar 17 Oct
15:00 terminé
Sinđelić Beograd
0 - 6
Cukaricki Stankom INFO
FA Cup »
Serie B Brazil »
League One »
Colombia - Primera B Clausura »
Mar 17 Oct
00:30 Reporté
Deportivo Pereira
00:30
Boyacá Chicó
Primera Nacional B »
Mar 17 Oct
02:05 terminé
Los Andes
1 - 0
Sarmiento INFO
Superettan »
Mar 17 Oct
19:00 En cours 80'
Syrianska FC
0 - 1
Brommapojkarna
League Two »
Copa Lega Pro »
Mar 17 Oct
20:30 En cours 6'
Bisceglie
0 - 0
Virtus Francavilla
PSL »
Mar 17 Oct
19:30 En cours 43'
Mamelodi Sundowns
0 - 0
Kaizer Chiefs
Mar 17 Oct
19:30 Reporté
Bidvest Wits
19:30
SuperSport United
Mar 17 Oct
19:30 En cours 48'
Cape Town City FC
0 - 0
Bloemfontein Celtic
Premier League »
Mar 17 Oct
20:20 En cours 22'
Cork City
0 - 0
Derry City
AFC Champions League »
Mar 17 Oct
18:00 terminé
Persepolis
2 - 2
Al Hilal Riyadh INFO Vidéos
Segunda División México Groupe 1 »
A Lyga »
Mar 17 Oct
13:30 terminé
Lietava Jonava
0 - 5
Sūduva INFO
Primera B Metropolitana »
Mar 17 Oct
20:30 En cours 7'
Acassuso
0 - 0
Comunicaciones Bs As
Mar 17 Oct
20:35 En cours 1'
Barracas Central
0 - 0
Dep. Español
Clausura Venezuela »
Mar 17 Oct
21:30
Portuguesa Araure
21:30
Dep. Anzoátegui
Mar 17 Oct
21:30
La Guaira
21:30
Aragua FC
Mar 17 Oct
01:00 terminé
Carabobo
4 - 1
Monagas INFO
Regionalliga Groupe 1 »
Mar 17 Oct
19:00 En cours 79'
Rosenheim
0 - 2
Bayern München II
Regionalliga Groupe 3 »
Mar 17 Oct
19:30 En cours 51'
Fortuna
1 - 0
Borussia Dortmund II
Cup »
Mar 17 Oct
16:00 terminé
Poprad
1 - 0
Inter Bratislava INFO

Follow BeSoccer on Facebook