We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. En savoir plus. Plus d'info et modification des paramètres Accepter
Serie A
Sam 27 Mai
Bologna
1-2
Juventus
Atalanta
1-0
Chievo
Dim 28 Mai
Cagliari
2-1
Milan
Roma
3-2
Genoa
Sampdoria
2-4
Napoli
Palermo
2-1
Empoli
Fiorentina
2-2
Pescara
Torino
5-3
Sassuolo Calcio
Crotone
3-1
Lazio
Inter
5-2
Udinese
Equipe / Points
1 Juventus JUV 91
2 Roma ROM 87
3 Napoli NAP 86
4 Atalanta ATL 72
5 Lazio LAZ 70
6 Milan ACM 63
7 Inter INT 62
8 Fiorentina FIO 60
9 Torino TOR 53
10 Sampdoria SAM 48
 
11 Cagliari CAG 47
12 Sassuolo Calcio SAS 46
13 Udinese UDI 45
14 Chievo CHI 43
15 Bologna BOL 41
16 Genoa GEN 36
17 Crotone CRO 34
18 Empoli EMP 32
19 Palermo PAL 26
20 Pescara PES 18
Serie B
Jeu 18 Mai
SPAL
2-1
AS Bari
Ascoli
1-2
Ternana Calcio
Vicenza
0-1
Spezia
Perugia
3-2
Salernitana
Frosinone
2-1
Pro Vercelli
Carpi
2-0
Novara Calcio
Avellino
2-1
Latina
Cesena
0-0
Hellas Verona
Virtus Entella
4-1
Cittadella
Pisa
0-3
Benevento
Brescia
2-1
Trapani
Equipe / Points
1 SPAL POL 78
2 Hellas Verona HLL 74
3 Frosinone FRO 74
4 Perugia PRG 65
5 Benevento BEN 65
6 Cittadella CTT 63
7 Carpi CAR 62
8 Spezia SPE 60
9 Novara Calcio NOV 56
10 Salernitana SAL 54
11 Virtus Entella ACD 54
 
12 AS Bari BAR 53
13 Cesena CES 53
14 Avellino AVE 50
15 Brescia BRE 50
16 Ascoli ASC 49
17 Pro Vercelli LEO 49
18 Ternana Calcio TER 49
19 Trapani TRA 44
20 Vicenza VIC 41
21 Pisa PIS 35
22 Latina LAT 32
Groupe 1
Sam 06 Mai
Pistoiese
0-2
Livorno
Tuttocuoio
2-2
Renate
Cremonese
3-2
Racing Roma
Siena
3-0
Pro Piacenza
Piacenza
1-1
Prato
Alessandria
2-1
Pontedera
AC Arezzo
0-1
Olbia Calcio
Carrarese
0-0
Lupa Roma
Giana Erminio
1-0
Lucchese Libertas
Como
1-1
Viterbese
Equipe / Points
1 Cremonese USC 79
2 Alessandria USA 78
3 Livorno LIV 67
4 AC Arezzo ACA 65
5 Giana Erminio GER 63
6 Como COM 61
7 Piacenza PIA 59
8 Viterbese VIT 54
9 AS Lucchese Libertas 1905 ASL 51
10 Renate REN 51
 
11 Pro Piacenza PIA 51
12 Siena SIE 45
13 Pistoiese PIS 44
14 Pontedera PON 43
15 Olbia Calcio OLB 42
16 Carrarese CAR 39
17 Prato ACP 39
18 Tuttocuoio TUT 38
19 Lupa Roma LRO 33
20 Racing Roma RCR 30
Groupe 2
Dim 07 Mai
Forli
1-0
Ancona 1905
Feralpisalò
0-1
Teramo
Mantova
3-1
Sudtirol
AlbinoLeffe
3-1
Santarcangelo
Parma
1-0
Reggiana
Sambenedettese
2-1
Pordenone
AS Gubbio 1910
3-2
Modena
Calcio Padova 1910
2-0
Lumezzane
Fano
2-1
Bassano Virtus
Maceratese
2-0
Venezia
Equipe / Points
1 Venezia VNZ 80
2 Parma PAR 70
3 Pordenone POR 66
4 Calcio Padova 1910 PAD 66
5 Reggiana REG 59
6 AS Gubbio 1910 ASG 58
7 Sambenedettese SAM 56
8 Feralpisalò FER 53
9 AlbinoLeffe ABN 52
10 Bassano Virtus BV5 51
 
11 Santarcangelo SAN 50
12 Maceratese MAC 47
13 Sudtirol FCS 47
14 Modena MOD 43
15 Teramo TER 42
16 Mantova MAN 41
17 Fano FAN 41
18 Forli FOR 40
19 Lumezzane ACL 34
20 Ancona 1905 ANC 29
Groupe 3
Dim 07 Mai
MonoPoli
0-0
Akragas
Juve Stabia
1-0
Taranto Sport
Reggina
4-3
Paganese
Vibonese Calcio
0-0
Messina
Melfi
0-3
Matera
Nuova Cosenza
2-2
Foggia Calcio
Lecce
1-1
Fidelis Andria
Fondi
2-1
Catanzaro
Casertana
0-0
Catania
Siracusa
0-1
Virtus Francavilla
Equipe / Points
1 Foggia Calcio FOG 85
2 Lecce LEC 74
3 Matera MAT 65
4 Juve Stabia JUS 64
5 Siracusa SIR 57
6 Virtus Francavilla FRA 57
7 Nuova Cosenza NUO 55
8 Paganese PAG 51
9 Casertana CAS 49
10 Fondi FON 49
 
11 Fidelis Andria FIA 47
12 Catania CAT 47
13 Messina MES 46
14 Reggina REG 45
15 MonoPoli MON 42
16 Akragas AKR 39
17 US Vibonese Calcio USV 39
18 Catanzaro FCC 38
19 Melfi ASM 34
20 Taranto Sport TAR 30
Groupe 1
Dim 07 Mai
Cuneo
1-0
ASD Bra
Folgore Caratese
1-1
Borgosesia Calcio
Chieri
2-3
Caronnese
AC Legnano
3-2
Casale
Bustese Roncalli
3-2
Inveruno
Gozzano
5-1
Voghera
Varesina
3-1
Pinerolo
AC Pro Sesto
1-0
ASD Pro Settimo
Verbania
0-1
Varese
Equipe / Points
1 Cuneo CUN 66
2 Varese VAR 63
3 Borgosesia Calcio BOR 62
4 Gozzano GOZ 59
5 Inveruno INV 59
6 Caronnese CAR 59
7 Chieri CHI 55
8 AC Pro Sesto PRO 54
9 Casale CAS 48
 
10 ASD Bra ASD 41
11 Folgore Caratese FOL 41
12 Voghera VOG 38
13 Varesina VAR 34
14 Bustese Roncalli BUS 31
15 AC Legnano LEG 31
16 Verbania VER 30
17 Pinerolo PIN 28
18 ASD Pro Settimo SET 26
Groupe 3
Dim 07 Mai
Alto Vicentino
3-1
Legnago Salus
Union
2-1
Eclisse
Belluno
2-1
Montebelluna
Calvi Noale
2-0
ASD Cordenons
AC Este
1-1
Union Feltre
Mestre
4-4
Vigontina
Tamai
3-1
Campodarsego
Triestina
2-1
Virtus Verona
Vigasio
1-0
Abano Terme
Equipe / Points
1 Mestre MES 80
2 Triestina TRI 72
3 Campodarsego CAM 60
4 Virtus Verona VIR 53
5 Abano Terme ABA 53
6 Belluno BEL 50
7 Union Arzignanochiampo UAR 49
8 Montebelluna MON 44
9 AC Este ACE 43
 
10 Union Feltre UNI 43
11 Legnago Salus LEG 41
12 Calvi Noale CNO 40
13 Alto Vicentino AVI 40
14 Tamai TAM 40
15 ASD Cordenons ASD 39
16 Vigasio VIG 38
17 Vigontina VIG 25
18 Eclisse Carenipievigina ECL 23
Groupe 4
Dim 07 Mai
Adriese
3-4
Castelvetro
Virtus
2-1
Fiorenzuola
Correggese
0-0
USD Rignanese
Imolese
2-0
VF Colligiana
Lentigione
1-1
Pianese
Poggibonsi
2-4
Delta Porto Tolle
Ravenna Calcio
0-0
Sangiovannese
Donato Tavarnelle
4-0
Mezzolara
Scandicci
1-1
Ribelle
Equipe / Points
1 Ravenna Calcio RAV 65
2 Imolese IMO 63
3 Delta Porto Tolle DEL 61
4 Lentigione LEN 58
5 Correggese COR 56
6 Castelvetro CAS 50
7 Pianese PIA 46
8 Scandicci SCA 46
9 Mezzolara MEZ 45
 
10 San Donato Tavarnelle SDT 44
11 USD Rignanese URI 44
12 VF Colligiana VFC 43
13 Fiorenzuola FIO 43
14 Adriese SDA 39
15 Ribelle RIB 38
16 Sangiovannese ACS 37
17 Virtus Castelfranco VIR 33
18 Poggibonsi USP 21
Primera Division »
Mar 27 Jun
01:15 terminé
Aldosivi
0 - 3
Olimpo INFO Vidéos
Mar 27 Jun
01:15 terminé
CA Huracán
0 - 0
Belgrano INFO
Mar 27 Jun
23:00
Newell's Old Boys
23:00
Godoy Cruz
Mar 27 Jun
22:00
Estudiantes Plata
22:00
Quilmes
Mar 27 Jun
01:15 terminé
Vélez Sarsfield
0 - 0
Temperley INFO Vidéos
Qualif. Champions Groupe 1 »
Serie A »
Mar 27 Jun
01:00 terminé
Botafogo
0 - 2
Avaí INFO Vidéos
Amicaux »
Mar 27 Jun
19:00
Malmö
19:00
Lokomotiva
Mar 27 Jun
20:00
Zalgiris Vilnius
20:00
IFK Göteborg
Mar 27 Jun
17:00
Häcken
17:00
Aalborg BK
Mar 27 Jun
13:00
Vejle BK
13:00
Randers
Mar 27 Jun
18:00
Wolfsberger AC
18:00
Arsenal Tula
Mar 27 Jun
19:00
Harelbeke
19:00
Zulte-Waregem
Mar 27 Jun
14:30
Skive
14:30
Hobro
Mar 27 Jun
16:00
Alemannia Aachen
16:00
Fortuna Köln
Mar 27 Jun
16:00
Podbrezová
16:00
Liptovsky Mikulas
Mar 27 Jun
17:00
Pogon Szczecin
17:00
Zaglebie Lubin
Mar 27 Jun
18:00
Pforzheim
18:00
Stuttgarter Kickers
Mar 27 Jun
18:30
Eichstätt
18:30
Nurnberg
Primera Nacional B »
Mar 27 Jun
02:05 terminé
Argentinos Juniors
4 - 0
JU Gualeguaychu INFO
Mar 27 Jun
01:00 terminé
Instituto
0 - 2
Flandria INFO
Veikkausliiga »
Mar 27 Jun
17:30
FC Lahti
17:30
HIFK
Mar 27 Jun
17:30
IFK Mariehamn
17:30
Inter Turku
Serie C Groupe 1 »
Mar 27 Jun
02:00 terminé
CSA
1 - 0
Fortaleza EC INFO
Coupe COSAFA Groupe 1 »
Mar 27 Jun
17:00
Malawi
17:00
Mauricio
Mar 27 Jun
19:30
Angola
19:30
Tanzanie
Virsliga »
Mar 27 Jun
18:00
FS Metta/LU
18:00
Babīte
Premier League »
Mar 27 Jun
19:00
PetroJet
19:00
Zamalek
1. Division »
Ykkonen »
Mar 27 Jun
17:30
Jaro Pietarsaari
17:30
OPS
Mar 27 Jun
17:30
Gnistan
17:30
AC Oulu
PDL »
Cuarta Suecia Groupe 5 »
Mar 27 Jun
19:00
Vinbergs
19:00
Varbergs GIF
Mar 27 Jun
19:00
Eskilsminne
19:00
Ullared
Mar 27 Jun
19:30
Dalstorps
19:30
Lindome
Primera D Metropolitana »
1st Division »
1. Lyga »
Mar 27 Jun
10:00
Žalgiris 2
10:00
Stumbras II
Kakkonen Groupe 1 »
Mar 27 Jun
17:30
PEPO
17:30
KTP Kotkan
Mar 27 Jun
17:30
PKKU
17:30
Lahti Akatemia
Mar 27 Jun
17:30
Mikkelin P.
17:30
Sudet
Kakkonen Groupe 2 »
Mar 27 Jun
17:30
TPV Tampere
17:30
Viikingit
Mar 27 Jun
17:30
NuPS
17:30
BK-46
Mar 27 Jun
17:30
SalPa
17:30
KaPa
Mar 27 Jun
18:00
Musan Salama
18:00
FC Espoo
Kakkonen Groupe 3 »
Mar 27 Jun
17:30
KuFu-98
17:30
KajHa
Mar 27 Jun
17:30
PK-37
17:30
VIFK
Mar 27 Jun
17:30
JS Hercules
17:30
OTP
Mar 27 Jun
17:30
GBK
17:30
TP-47
Mar 27 Jun
18:00
Villiketut
18:00
JBK
Torneo de Reserva »
Iraqi League »
Mar 27 Jun
21:00
Al Shorta
21:00
Naft Al-Wasat
Mar 27 Jun
21:00
Al Quwa Al Jawiya
21:00
Karbalaa
Cuarta Noruega Groupe 1 »
Mar 27 Jun
19:00
Drøbak / Frogn
19:00
Odd III
Mar 27 Jun
19:00
Vestfossen
19:00
Strømsgodset II
Brisbane »
Mar 27 Jun
12:30
Grange Thistle
12:30
Capalaba
Premier Soccer »
Mar 27 Jun
15:00
Yadah
15:00
CAPS United
Quinta Islandia Groupe 1 »
Mar 27 Jun
22:00
Kría
22:00
Kórdrengir
Mar 27 Jun
22:00
Snæfell
22:00
Hvíti Riddarinn
Quinta Islandia Groupe 3 »
Mar 27 Jun
22:00
Skallagrímur
22:00
Hrunamenn

Follow BeSoccer on Facebook