Super League
Sam 16 Déc
St. Gallen
3-2
Sion
Thun
0-2
FC Lugano
Dim 17 Déc
Grasshopper
0-2
Basel
Lausanne Sports
5-1
Zurich
Luzern
2-4
Young Boys
Equipe / Points
1 Young Boys YOB 40
2 Basel BAS 38
3 Zurich ZUR 28
4 St. Gallen STG 27
5 Lausanne Sports LAU 25
 
6 Grasshopper GCZ 24
7 FC Lugano LUG 22
8 Thun THU 21
9 Luzern FCL 20
10 Sion SIO 17
Challenge League
Ven 08 Déc
Neuchâtel Xamax
2-1
Winterthur
Sam 09 Déc
Chiasso
0-1
FC Vaduz
Dim 10 Déc
Rapperswil
16:00
Aarau
Wohlen
16:00
Servette
Lun 11 Déc
Schaffhausen
2-1
Wil 1900
Equipe / Points
1 Neuchâtel Xamax NEX 46
2 Schaffhausen SCH 36
3 Servette SER 35
4 FC Vaduz FCV 26
5 Rapperswil RAP 23
 
6 Chiasso CHI 20
7 Aarau FCA 18
8 Wohlen WOH 13
9 Winterthur WIN 12
10 Wil 1900 WIL 11
Groupe 1
Sam 11 Nov
Lausanne Sport II
0-1
Naters
Vevey Sports
3-1
Thun II
Martigny
2-1
Fribourg
Young Boys II
0-0
Echallens
Etoile Carouge
1-2
Lancy FC
Dim 12 Nov
Dudingen
0-0
Meyrin
Portalban
1-0
FC Azzurri 90
Equipe / Points
1 Lancy FC LAN 28
2 Martigny MAR 25
3 Fribourg FRI 25
4 FC Azzurri 90 FCA 24
5 Etoile Carouge ETO 21
6 Young Boys II YOU 21
7 Vevey Sports VEV 21
 
8 Lausanne Sport II LAU 20
9 Meyrin MEY 19
10 Naters NAT 19
11 Echallens ECH 19
12 Thun II THU 14
13 Portalban / Gletterens POR 13
14 Dudingen DUD 8
Groupe 2
Sam 11 Nov
Baden
0-1
Black Stars
Schotz
3-2
Bassecourt
Luzern II
2-0
Langenthal
Solothurn
3-1
Zug
Grasshoppers II
5-2
Kickers Luzern
Dim 12 Nov
Delemont
2-0
FC Sursee
Munsingen
2-2
Buochs
Equipe / Points
1 Solothurn SOL 40
2 Buochs BUO 29
3 Munsingen MUN 26
4 Luzern II LUZ 26
5 Grasshoppers II GRA 23
6 Black Stars BLA 23
7 Schotz SCH 22
 
8 Delemont DEL 19
9 Baden BAD 17
10 Zug ZUG 17
11 FC Sursee FCS 10
12 Bassecourt BAS 10
13 Langenthal LAN 8
14 Kickers Luzern LUZ 6
Groupe 3
Sam 11 Nov
Eschen/Mauren
0-1
Mendrisio-Stabio
Hongg
5-1
Tuggen
St. Gallen II
2-1
FC Gossau
Red Star Zürich
4-3
Winterthur II
Seuzach
2-5
Kosova
AC Bellinzona
2-0
FC Balzers
Dim 12 Nov
FC Thalwil
2-0
Wettswil-Bonstette
Equipe / Points
1 AC Bellinzona BEL 35
2 Mendrisio-Stabio MEN 26
3 FC Gossau FCG 24
4 FC Thalwil FCT 23
5 Kosova KOS 21
6 Red Star Zürich RSZ 21
7 St. Gallen II STG 18
 
8 Hongg HON 18
9 Seuzach SEU 17
10 Tuggen TUG 16
11 FC Balzers FCB 14
12 Winterthur II WIN 13
13 Eschen/Mauren ESC 11
14 FC Wettswil-Bonstetten FCW 11
Groupe 1
Ven 03 Nov
Veyrier Sports
0-6
CS Chênois
Sam 04 Nov
Urania Genève Sp.
1-3
Conthey
Montreux Sports
1-0
Bex
Perly-Certoux
3-4
Collex-Bossy
Chippis
2-1
Signal
Dim 05 Nov
Servette II
6-0
Interstar
Terre Sainte
1-2
FC Monthey
Equipe / Points
1 CS Chênois CSC 34
2 Terre Sainte TER 24
3 FC Monthey FCM 23
4 Servette II SER 23
5 Interstar INT 22
6 Conthey CON 22
7 Urania Genève Sport UGS 19
 
8 Chippis CHI 19
9 Veyrier Sports VEY 17
10 Signal Bernex-Confignon SBC 15
11 Montreux Sports MON 14
12 Collex-Bossy COL 13
13 Perly-Certoux PER 5
14 Bex BEX 5
Groupe 2
Sam 04 Nov
Farvagny / Ogoz
1-0
Richemond
Dardania Lausanne
2-2
Colombier
Boudry
2-0
Tour Pâquier
Dim 05 Nov
Romontois
0-2
Bulle
Stade Payerne
0-1
Thierrens
Sarraz-Eclépens
7-1
Echichens
Genolier-Begnins
2-0
Vallorbe-Ballaigue
Equipe / Points
1 La Sarraz-Eclépens SEC 31
2 Bulle BUL 31
3 Genolier-Begnins GEN 21
4 Romontois ROM 20
5 Colombier COL 20
6 La Tour /  Le Pâquier TPA 20
7 Echichens ECH 19
 
8 Farvagny / Ogoz FAR 18
9 Thierrens THI 18
10 Vallorbe-Ballaigues VAL 17
11 Dardania Lausanne DAR 16
12 Stade Payerne STA 10
13 Richemond RIC 8
14 Boudry BOU 7
Groupe 3
Sam 04 Nov
Lerchenfeld
4-3
Allschwil
Liestal
1-2
Dornach
Bern 1894
0-3
Moutier
Timau Basel
3-1
Tavannes Tramelan
Dim 05 Nov
Reinach
2-2
Binningen
Biel-Bienne
4-0
FC Konolfingen
FC Prishtina Bern
2-0
Muri-Gümligen
Equipe / Points
1 Biel-Bienne BIE 32
2 Tavannes / Tramelan TAV 26
3 Moutier MOU 24
4 Liestal LIE 24
5 Dornach DOR 24
6 FC Konolfingen FCK 24
7 Lerchenfeld LER 19
 
8 Timau Basel TIM 18
9 Binningen BIN 17
10 Allschwil ALL 17
11 FC Prishtina Bern FCP 11
12 Muri-Gümligen GUM 10
13 Reinach REI 10
14 Bern 1894 BER 3
Groupe 4
Sam 04 Nov
Ibach
0-0
Eschenbach
Perlen-Buchrain
2-6
Goldau
Hochdorf
0-1
Ascona
Sarnen
1-2
Hergiswil
Dim 05 Nov
Taverne
0-2
Lugano II
Dim 12 Nov
Novazzano
2-1
Locarno
Mer 15 Nov
Brunnen
1-0
FC Altdorf
Equipe / Points
1 Goldau GOL 33
2 Hergiswil HER 24
3 Novazzano NOV 23
4 Sarnen SAR 22
5 Taverne TAV 22
6 Ibach IBA 21
7 Locarno LOC 20
 
8 Brunnen BRU 19
9 Eschenbach ESC 15
10 Lugano II LUG 15
11 Perlen-Buchrain PER 14
12 FC Altdorf FCA 13
13 Ascona ASC 11
14 Hochdorf HOC 4
Groupe 5
Sam 04 Nov
Dietikon
1-2
Aarau II
Wangen
2-0
Dulliken
FC Wettingen
1-3
Wohlen II
Zofingen
1-1
Blue Stars Zürich
Schöftland
2-1
Biberist
Dim 05 Nov
Olten
2-2
Pajde
FC Muri
2-1
Rothrist
Equipe / Points
1 Zofingen ZOF 31
2 Pajde PAJ 28
3 Schöftland SCH 27
4 FC Muri FCM 21
5 Aarau II AAR 20
6 Dietikon DIE 18
7 FC Wettingen FCW 18
 
8 FC Blue Stars Zürich BST 17
9 Wangen WAN 16
10 Wohlen II WOH 15
11 Dulliken DUL 13
12 Olten OLT 13
13 Biberist BIB 10
14 Rothrist ROT 6
Premier League »
Lun 18 Déc
21:00
Everton
21:00
Swansea City
LaLiga Santander »
Dim 17 Déc
Reporté
Leganés
-
Real Madrid
Lun 18 Déc
21:00
Málaga
21:00
Real Betis
Liga NOS »
Lun 18 Déc
20:00
Moreirense
20:00
Vitória Guimarães
Lun 18 Déc
22:00
Porto
22:00
Marítimo
Clausura Playoffs »
Lun 18 Déc
01:00
Santa Fe
01:00
Millonarios
Super League »
Lun 18 Déc
18:30
Levadiakos
18:30
Panionios
Süper Lig »
Lun 18 Déc
18:00
Goztepe
18:00
Konyaspor
Lun 18 Déc
18:00
Fenerbahçe
18:00
Karabukspor
Clausura Uruguay Groupe 3 »
Lun 18 Déc
00:00 En cours 30'
El Tanque Sisley
0 - 0
Sud América
2. Liga »
Lun 18 Déc
20:30
FC St. Pauli
20:30
Bochum
Liga 1 »
Ligue 2 »
Lun 18 Déc
20:45
Lens
20:45
Tours
Ekstraklasa »
Lega Pro 1 Groupe 1 »
Lun 18 Déc
20:45
Livorno
20:45
Piacenza
1. Lig »
Lun 18 Déc
16:00
Adanaspor
16:00
Istanbulspor AS
Non League Premier Groupe 3 »
Lun 18 Déc
20:45
Dorchester Town
20:45
Farnborough
Liga A1 »
GNEF 1 »
Lun 18 Déc
16:00 Reporté
Wydad Casablanca
16:00
Ittihad Tanger
1 Divison Cyprus »
Lun 18 Déc
18:00
Alki Oroklini
18:00
Paphos
Premier League »
Lun 18 Déc
16:00
Al Nasr
16:00
Al-Masry
Lun 18 Déc
18:30
El Dakhleya
18:30
ENPPI
3. Lig Groupe 3 »
Lun 18 Déc
11:00
Elazig
11:00
Kizilcabolukspor
Liga Leumit »
1ère Division »
Lun 18 Déc
Empire
-
Parham
I League »
Lun 18 Déc
09:30
Aizawl
09:30
Shillong Lajong
Lun 18 Déc
15:30
Minerva
15:30
Pailan Arrows
Premier League »
Lun 18 Déc
19:00
Gzira United
19:00
Lija
Liga Reservas Belga »
Copa Irán »
Lun 18 Déc
13:50
FC Esteghlal
13:50
Iranjavan Bushehr
Lun 18 Déc
11:15
Khouneh
11:15
Gostaresh Foulad
Tercera Israel Groupe 1 »

Follow BeSoccer on Facebook