• CFA 2
  • Groupe 1
  • 2017/2018
Groupe 1
Sam 13 Jan
Aurillac Arpajon
2-2
Thiers
Volvic
18:00
Montluçon
Bourg Bresse
0-1
Chamalières
Clermont II
3-0
Ytrac
Bourgoin-Jallieu
1-1
Vaulx
Ain Sud
1-1
Chambéry
Dim 14 Jan
Saint-Étienne II
3-1
Limonest
Equipe / Points
1 Bourgoin-Jallieu BOU 30
2 Saint-Étienne II SAE 29
3 Clermont II CLE 23
4 Aurillac Arpajon AUR 21
5 Chamalières CHA 20
6 Thiers THI 20
7 Bourg en Bresse II BEB 17
 
8 Vaulx VAU 14
9 Ain Sud AIN 14
10 Chambéry CHA 13
11 Limonest LIM 12
12 Volvic VOL 12
13 Ytrac YTR 11
14 Montluçon MON 6
Groupe 2
Sam 09 Déc
Auxerre II
2-2
Pontarlier
Louhans Cuiseaux
1-1
Sochaux II
Besancon FC
5-1
Clémenceau
Jura Dolois
1-1
Dijon II
Dim 10 Déc
Saint Vit
0-4
Avallon CO
Sam 06 Jan
FC Gueugnon
18:00
Besancon RC
Sam 27 Jan
Selongey
18:00
Quetigny
Equipe / Points
1 Dijon II DIJ 27
2 Sochaux II SOC 27
3 Pontarlier PON 22
4 CS Louhans Cuiseaux CSL 21
5 Auxerre II AUX 19
6 Besancon FC BFC 19
7 Besancon RC BRC 17
8 Jura Dolois JUR 14
 
9 Saint Vit SVU 14
10 FC Gueugnon FCG 12
11 Avallon CO AVA 11
12 Saint-Apollinaire APO 8
13 Selongey SEL 6
14 Quetigny QUE 6
15 Clémenceau Besançon CLE 2
Groupe 3
Sam 13 Jan
Brest II
0-1
Tour d'Auvergne
Lannion
0-1
Pontivy
Dinan-Léhon
18:00
Vannes
Montagnarde
4-0
Ergué-Gaberic
Guichen
0-0
Saint-Colomban
Concarneau II
18:30
Guingamp II
Plabennec
18:30
Vilaine Atlantique
Equipe / Points
1 Vannes VAN 30
2 Brest II BRE 29
3 Plabennec PLA 27
4 Pontivy PON 19
5 Vilaine Atlantique VIL 17
6 Guingamp II GUI 17
7 Montagnarde MON 17
 
8 Dinan-Léhon DIN 16
9 Saint-Colomban Locminé LOC 15
10 Guichen GUI 14
11 Concarneau II CON 13
12 Lannion LAN 12
13 La Tour d'Auvergne LAT 11
14 Ergué-Gaberic ERG 4
Groupe 4
Sam 19 Aoû
Orléans II
3-0
Étoile Bleue
Tours II
1-1
Drouais
Tourangeau
0-2
Châteauroux II
Bourges Foot
0-2
Chartres Horizon
Blois
0-0
Avoine OCC
Montargis
0-0
Bourges
Vierzon
4-0
Châteauneuf-sur-L
Equipe / Points
1 Avoine OCC AVO 33
2 Blois BLO 29
3 Tours II TOU 22
4 Drouais DRO 22
5 Vierzon VIE 20
6 Chartres Horizon CHO 20
7 Tourangeau TOU 18
 
8 Châteauroux II CHA 16
9 Orléans II ORL 15
10 Bourges BOU 14
11 Montargis MON 14
12 Étoile Bleue EBL 8
13 Bourges Foot BOU 7
14 Châteauneuf-sur-Loire CSL 7
Groupe 5
Sam 02 Déc
Trémery
2-2
Troyes II
Sarre-Union
2-1
Sarreguemines
Amnéville
2-1
Lunéville
Dim 03 Déc
Pagny Sur Moselle
4-1
Épernay Champagne
Sam 20 Jan
Prix lès Méziè.
18:00
Biesheim
Mer 14 Mar
FC Mulhouse
15:00
Nancy II
Strasbourg II
15:00
Metz II
FCSR Haguenau
20:00
Erstein
Equipe / Points
1 Sarre-Union SAR 24
2 Nancy II NAN 21
3 Troyes II TRO 20
4 Strasbourg II STR 19
5 FC Mulhouse FCM 18
6 Lunéville LUN 17
7 Amnéville AMN 16
8 Biesheim BIE 15
 
9 Trémery TRE 15
10 Sarreguemines SAR 15
11 Metz II MET 14
12 FCSR Haguenau FCS 14
13 RC Épernay Champagne RCE 14
14 Prix lès Mézières MEZ 13
15 Pagny Sur Moselle PAG 11
16 Erstein ERS 8
Groupe 6
Sam 13 Jan
Chambly II
3-1
US Maubeuge
Grande-Synthe
1-0
Roye-Noyon
Senlis
0-2
Tourcoing
Feignies
2-2
Ailly Sur Somme
Olympique Quentin
0-2
Saint-Amand
Boulogne II
0-0
Dunkerque II
Dim 14 Jan
ES Wasquehal
0-0
Amiens SC II
Equipe / Points
1 Grande-Synthe GRA 26
2 Tourcoing TOU 22
3 Olympique St Quentin OLY 19
4 Saint-Amand SAI 17
5 Feignies FEI 17
6 Dunkerque II DUN 15
7 Chambly II CHT 15
 
8 Senlis SEN 14
9 Roye-Noyon ROY 12
10 Boulogne II BOU 10
11 Amiens SC II AMI 10
12 Ailly Sur Somme AIL 9
13 US Maubeuge USM 9
14 ES Wasquehal ESW 6
Groupe 7
Sam 13 Jan
Dieppe
0-1
Quevilly II
Avranches II
1-0
Bayeux
Rouen II
18:00
Mondeville
Dives
1-3
Evreux 27
Saint-Lô Manche
1-3
Oissel
Gonfreville
2-2
Alençon
Dim 14 Jan
Pacy Ménilles
14:30
Caen II
Equipe / Points
1 Oissel OIS 26
2 Saint-Lô Manche SAI 24
3 Mondeville MON 23
4 Gonfreville GON 22
5 Quevilly II QUE 20
6 Dieppe DIE 18
7 Alençon ALE 17
 
8 Evreux 27 EVR 17
9 Rouen II ROU 15
10 Avranches II AVR 14
11 Bayeux BAY 14
12 Caen II CAE 13
13 Pacy Ménilles PAM 11
14 Dives DIV 7
Groupe 8
Sam 13 Jan
Libourne Saint Se.
2-3
Bressuire
Bayonne
4-0
Cozes
Girondins Burdeos
1-0
Niort II
Chauray
1-0
Poitiers
Dim 14 Jan
Feytiat
1-4
Angouleme
Mérignac-Arlac
0-0
Lège-Cap-Ferret
Pau II
1-1
Genêts d'Anglet
Equipe / Points
1 Bayonne BAY 29
2 Girondins de Burdeos II GDB 28
3 Angouleme ANG 24
4 Pau II FCP 23
5 Niort II NIO 21
6 Bressuire BRE 21
7 Les Genêts d'Anglet LES 18
 
8 Mérignac-Arlac MAR 17
9 Lège-Cap-Ferret LEG 15
10 Poitiers POI 13
11 Chauray CHA 13
12 FC Libourne Saint Seurin FCL 11
13 Feytiat FEY 6
14 Cozes COZ 4
Groupe 9
Sam 13 Jan
Nîmes II
2-1
Montpellier II
Rodéo Toulouse
18:00
Blagnac
Narbonne
0-4
Canet
Luzenac
1-2
Fabrègues
Avenir Foot Lozè.
2-1
Toulouse II
Castanet
3-1
Olympique Alès
Balma
2-1
Agde
Equipe / Points
1 Toulouse II TOU 24
2 Nîmes II NIM 24
3 Canet CAN 23
4 Avenir Foot Lozère AVE 22
5 Montpellier II MON 21
6 Fabrègues FAB 20
7 Balma BAL 18
 
8 Olympique Alès OLY 15
9 Blagnac BLA 14
10 Castanet CAS 14
11 Rodéo FC Toulouse ROD 13
12 Agde AGD 13
13 Narbonne NAR 11
14 Luzenac LUZ 9
Groupe 10
Sam 13 Jan
USSA Vertou
0-0
Nantes II
Le Poiré-sur-Vie
1-0
Challans
La Suze
1-4
Angers II
RC La Flèche
1-1
La Roche VF
Change
3-2
Mulsanne-Teloché
Les Herbiers II
1-0
Laval II
Voltigeurs
1-3
Sablé
Equipe / Points
1 Sablé SAB 32
2 Nantes II NAN 27
3 Angers II ANG 23
4 USSA Vertou USS 22
5 Challans CHA 18
6 La Roche VF LRO 18
7 Mulsanne-Teloché MUL 17
 
8 Voltigeurs VOL 16
9 Laval II LAV 16
10 Les Herbiers II LES 15
11 Le Poiré-sur-Vie LPS 15
12 Change CHA 15
13 RC La Flèche RCL 12
14 La Suze LAS 3
Groupe 11
Sam 13 Jan
Saint-Rémoise
3-0
Île-Rousse
Ajaccio II
1-1
Le Pontet
Gémenos
0-0
Marseille Endoume
Cannes
5-2
Cannet Rocheville
Bastia II
3-1
EF Bastia
Dim 14 Jan
Lucciana
1-0
Bastia-Borgo II
Villefranche SJB
0-0
Aubagne
Equipe / Points
1 Marseille Endoume MAR 27
2 Bastia II BAS 26
3 Cannes CAN 25
4 Aubagne AUB 22
5 Lucciana LUC 22
6 Saint-Rémoise SRE 21
7 Ajaccio II AJA 20
 
8 Le Pontet LEP 16
9 Gémenos GEM 15
10 Villefranche SJB VIL 15
11 Cannet Rocheville SCR 13
12 Bastia-Borgo II BBO 10
13 EF Bastia EFB 8
14 Île-Rousse Monticello ILE 7
Groupe 12
Sam 13 Jan
Racing Colombes
1-3
Versailles
Noisy-le-Sec
5-1
Paris II
Créteil II
2-0
Gobelins
Blanc Mesnil
3-2
Aubervilliers
Ivry
0-0
Les Ulis
Bobigny
1-0
Saint-Ouen-l'Aumô
Dim 14 Jan
Les Mureaux
2-1
Sénart Moissy
Equipe / Points
1 Bobigny BOB 30
2 Versailles VER 24
3 Aubervilliers AUB 21
4 Blanc Mesnil BLA 20
5 Créteil II CRE 20
6 Gobelins GOB 18
7 Les Mureaux LMU 17
 
8 Noisy-le-Sec NOI 16
9 Ivry IVR 16
10 Racing Colombes 92 RAC 16
11 Les Ulis LUL 14
12 Paris II PAR 10
13 Sénart Moissy SEN 9
14 Saint-Ouen-l'Aumône SAI 9

Follow BeSoccer on Facebook