Ligue 1
Ven 15 Déc
Saint Etienne
20:45
Monaco
Sam 16 Déc
Rennes
17:00
PSG
Caen
20:00
Guingamp
Strasbourg
20:00
Toulouse
Troyes
20:00
Amiens SC
Montpellier
20:00
Metz
Dijon FCO
20:00
Lille
Dim 17 Déc
Nantes
15:00
Angers SCO
Nice
17:00
Girondins Bordeaux
Olympique Lyonnais
21:00
Olympique
Equipe / Points
1 PSG PSG 44
2 Olympique Lyonnais LYO 35
3 Monaco MON 35
4 Olympique Marseille MAR 35
5 Nantes NAN 27
6 Rennes REN 25
7 Montpellier MPL 23
8 Nice NIC 23
9 Caen CAE 23
10 Guingamp GUI 22
 
11 Amiens SC AMI 21
12 Strasbourg STR 21
13 Dijon FCO DIJ 21
14 Girondins Bordeaux GIR 20
15 Saint Etienne ASS 20
16 Toulouse TFC 19
17 Troyes TRO 18
18 Lille LIL 18
19 Angers SCO ANG 15
20 Metz MET 5
Ligue 2
Ven 15 Déc
Ajaccio
20:00
Auxerre
Quevilly
20:00
Stade Brestois
Nancy
20:00
Paris FC
Le Havre
20:00
Niort
Gazélec Ajaccio
20:00
Nîmes
Clermont
20:00
Sochaux
Chateauroux
20:00
Orléans
Bourg-Péronnas
20:00
Lorient
Sam 16 Déc
Stade de Reims
14:55
Valenciennes
Lun 18 Déc
Lens
20:45
Tours
Equipe / Points
1 Stade de Reims REI 41
2 Nîmes NÎM 37
3 Lorient LOR 32
4 Le Havre LHA 31
5 Ajaccio AJA 31
6 Paris FC PFC 31
7 Stade Brestois BRE 31
8 Clermont CLE 29
9 Chateauroux CHA 27
10 Sochaux FCS 27
 
11 Niort NIO 25
12 Valenciennes VAL 25
13 Gazélec Ajaccio GAZ 23
14 Orléans ORL 22
15 Nancy ASN 20
16 Auxerre AUX 19
17 Lens LEN 18
18 Bourg-Péronnas BOU 16
19 Quevilly QUE 12
20 Tours TOU 5
National
Ven 15 Déc
Boulogne
20:00
Cholet
Sannois Gratien
20:00
Avranches
Concarneau
20:00
Bastia
Rodez
20:00
Consolat Marseille
Chambly
20:00
Stade Lavallois
Lyon-Duchère
20:00
Béziers
Dunkerque
20:00
Pau FC
Les Herbiers
20:00
Grenoble
Sam 16 Déc
Creteil
15:00
Red Star
Equipe / Points
1 Rodez ROD 28
2 Cholet CHO 24
3 Red Star RED 24
4 Grenoble GRE 24
5 Dunkerque DUN 21
6 Sannois Gratien SAN 20
7 Stade Lavallois STL 19
8 Béziers BEZ 19
9 Lyon-Duchère LYO 19
 
10 Pau FC PAU 18
11 Boulogne USB 16
12 Creteil LUS 16
13 Concarneau CON 14
14 Les Herbiers LES 14
15 Avranches AVR 13
16 Consolat Marseille CON 13
17 Chambly CHA 12
18 Bastia BAS 0
Groupe 2
Ven 15 Déc
Annecy
19:30
PSG II
Sam 16 Déc
Olympique Lyon II
16:00
Belfort
Schiltigheim
16:00
Raon-l'Etape
Andrézieux
17:00
Monts Or Azergues
Épinal
18:00
Jura Sud
Saint-Priest
18:00
Le Puy
Saint-Louis Neuweg
18:00
Montceau
Villefranche
18:00
Yzeure
Equipe / Points
1 Andrézieux AND 28
2 Villefranche VIL 25
3 Annecy ANN 22
4 Olympique Lyon II OLY 21
5 Épinal SPI 19
6 Le Puy LPV 19
7 Saint-Priest SAI 18
8 PSG II PSG 17
 
9 Jura Sud JUR 17
10 Saint-Louis Neuweg SAI 17
11 Belfort BEL 16
12 Yzeure YZE 15
13 Montceau MON 15
14 Schiltigheim SCH 14
15 Monts Or Azergues MOA 12
16 Raon-l'Etape RAO 5
Groupe 4
Sam 16 Déc
Le Havre II
18:00
Le Mans
Lorient II
18:00
Vitré
Mantes
18:00
Stade Briochin
Romorantin
18:00
Fontenay
Saint-Malo
18:00
Granville
Trelissac
18:00
St-Pryvé
Boulogne-Billancou
19:00
Stade Rennes II
Limoges
19:00
Chartres
Equipe / Points
1 Le Mans LMU 28
2 Romorantin ROM 27
3 Lorient II LOR 25
4 Saint-Malo SAI 23
5 Vitré VIT 19
6 Chartres CHA 19
7 Limoges LIM 19
8 Stade Briochin STA 19
 
9 Boulogne-Billancourt BOU 16
10 Granville GRA 15
11 St-Pryvé St-Hilaire STP 15
12 Le Havre II LEH 14
13 Mantes MAN 13
14 Trelissac TRE 10
15 Fontenay FON 9
16 Stade Rennes II STA 7
Groupe 1
Sam 16 Déc
Chamalières
17:00
Limonest
Thiers
18:00
Bourg Bresse
Chambéry
18:00
Aurillac Arpajon
Vaulx
18:00
Ain Sud
Saint-Étienne II
18:00
Volvic
Montluçon
18:00
Clermont II
Dim 17 Déc
Ytrac
14:30
Bourgoin-Jallieu
Equipe / Points
1 Bourgoin-Jallieu BOU 29
2 Saint-Étienne II SAE 23
3 Clermont II CLE 20
4 Aurillac Arpajon AUR 19
5 Chamalières CHA 17
6 Bourg en Bresse II BEB 17
7 Thiers THI 16
 
8 Ain Sud AIN 13
9 Limonest LIM 12
10 Chambéry CHA 11
11 Ytrac YTR 11
12 Vaulx VAU 10
13 Volvic VOL 9
14 Montluçon MON 6
Groupe 2
Sam 16 Déc
Dijon II
17:00
FC Gueugnon
Pontarlier
18:00
Louhans Cuiseaux
Clémenceau
18:00
Selongey
Besancon RC
18:00
Auxerre II
Sochaux II
18:00
Saint Vit
Dim 17 Déc
Saint-Apollinaire
14:30
Jura Dolois
Avallon CO
14:30
Besancon FC
Equipe / Points
1 Dijon II DIJ 27
2 Sochaux II SOC 27
3 Pontarlier PON 22
4 CS Louhans Cuiseaux CSL 21
5 Auxerre II AUX 19
6 Besancon FC BFC 19
7 Besancon RC BRC 17
8 Jura Dolois JUR 14
 
9 Saint Vit SVU 14
10 FC Gueugnon FCG 12
11 Avallon CO AVA 11
12 Saint-Apollinaire APO 8
13 Selongey SEL 6
14 Quetigny QUE 6
15 Clémenceau Besançon CLE 2
Groupe 3
Sam 16 Déc
Brest II
18:00
Saint-Colomban
Lannion
18:00
Montagnarde
Dinan-Léhon
18:00
Guingamp II
Concarneau II
18:30
Pontivy
Plabennec
18:30
Ergué-Gaberic
Guichen
20:00
Vilaine Atlantique
Dim 17 Déc
Tour d'Auvergne
15:00
Vannes
Equipe / Points
1 Vannes VAN 27
2 Brest II BRE 26
3 Plabennec PLA 24
4 Vilaine Atlantique VIL 17
5 Guingamp II GUI 17
6 Saint-Colomban Locminé LOC 14
7 Dinan-Léhon DIN 13
 
8 Concarneau II CON 13
9 Pontivy PON 13
10 Guichen GUI 13
11 Lannion LAN 12
12 Montagnarde MON 11
13 La Tour d'Auvergne LAT 8
14 Ergué-Gaberic ERG 4

Follow BeSoccer on Facebook